Čo je rekuperácia

Vetranie pomocou rekuperačných jednotiek zvyšuje kvalitu vnútorného prostredia, šetrí energiu vďaka spätnému získavaniu tepla a zabraňuje vzniku nadmernej vlhkosti v dome.

V súčasnej dobe sa kladie vysoký dôraz na tepelno-izolačné vlastnosti novostavieb a rekonštruovaných objektov. Dobré tepelno-izolačné vlastnosti stavieb si vyžadujú kvalitné materiály, dostatočné množstvo izolácií a taktiež kvalitné okná a dvere. Účelom týchto opatrení je eliminácia tepelných mostov, teda miest, kade teplo z objektu uniká. Práve tieto miesta sú často prvé, kde možno nájsť najskôr vlhké mapy a následne často i plesne. Veľmi dôležitým faktorom pri novostavbách a rekonštrukciách je i vzduchotesnosť, ktorá je viac či menej docielená práve tepelnými izoláciami a kvalitnými oknami.

Práve vyššie spomenuté následky, ako zvýšená vlhkosť v objekte, prípadne plesne, sú zapríčinené nedostatočným vetraním. Ideálne je, aby bolo v každej miestnosti otvorené okno niekoľkokrát za deň po dobu aspoň 10 minút. Takéto vetranie je však vysoko neefektívne. Tepelná izolácia funguje v zime i v lete. Vetranie sa teda postará o „vypustenie“ tepla von (hovorovo „ vykurujeme ulicu“) a rovnako i vpustenie tepla do objektu v lete. Najlepšie by teda bolo, keby bolo možné dostatočne vetrať a zároveň neprichádzať o výhody kvalitne zaizolovaného domu.

Efektívnym riešením je riadené vetranie s rekuperáciou. Tento systém zabezpečuje nepretržitú výmenu vzduchu v objekte. Vetranie zabezpečí lepšiu klímu a zároveň odvádza prebytočnú vlhkosť. Rekuperácia, alebo spätné získavanie tepla zas prináša úsporu energií.

beautiful-woman-breathing-freshness-air (1)


Čo znamená riadené vetranie s rekuperáciou?

Riadené vetranie s rekuperáciou, je systém, ktorý zabezpečuje neustálu výmenu vzduchu v objekte a zároveň odpadový, teplý vzduch, odovzdá výraznú časť svojej tepelnej energie čerstvému, chladnému vzduchu – ohreje ho. Celý tento proces sa deje bez toho, aby ste museli otvoriť okná, či dvere.

Pri klasickom vetraní teplý a znečistený vzduch jednoducho vypustíte von. Čerstvý vzduch sa vám premieša so znečisteným a k tomu ho ešte musíte aj znova zohriať. Nie je to veľmi efektívne či už z pohľadu výmeny vzduchu, alebo z pohľadu vykurovania.

Poďme sa teda bližšie pozrieť na obe časti vetrania s rekuperáciou.


Riadené vetranie

Ako napovedá názov, ide o vetranie, ktoré je istým spôsobom usmerňované a regulované. Systém obsahuje nasávanie vzduchu, vetraciu jednotku, rozvody vzduchu, interiérové výduchy, exteriérový výduch a riadiacu jednotku, ktorá celý systém riadi a prípadne môže byť doplnená senzormi kvality vzduchu.

V minulosti bolo v budovách bežné tzv. mikrovetranie. Išlo o vetranie, ktoré nebolo zámerné, ale vznikalo cez netesnosti v oknách a obálke domu. Toto vetranie bolo dostatočné na to, aby z objektu unikala prebytočná vlhkosť a tým sa minimalizoval výskyt plesní. Pri moderných stavbách sú tieto netesnosti takmer úplne eliminované, preto je myšlienka riadeného vetrania veľmi aktuálna.

Prvou výhodou tohto systému v porovnaní s bežným vetraním je, že nasávanie vzduchu a výduch odpadového vzduchu sú od seba dostatočne ďaleko. Takýmto umiestnením sa docieli, že do objektu sa dostáva čerstvý vzduch a odpadový sa rozptýli do okolia. Z nasávacieho potrubia sa čerstvý vzduch dostáva do vetracej jednotky.

Vetracia jednotka je vybavená rôznymi filtrami, ktoré zbavia privádzaný vzduch prachu a peľových častíc. Jednotka obsahuje motory, ktorých otáčky riadi riadiaca jednotka. Tá rozhoduje, aké množstvo vzduchu sa do objektu dostáva. Riadiaca jednotka môže byť manuálna, teda vy rozhodujete, aké množstvo privádzaného vzduchu potrebujete. Druhou možnosťou je poloautomatická verzia, kde si viete naplánovať rôzne režimy, podobne, ako nastavíte na lepšom termostate plán vykurovania. Najpohodlnejším riešením je plne automatická jednotka, ku ktorej sú pripojené senzory kvality vzduchu. Senzory podľa znečistenia okolitého vzduchu rozhodujú o výkone vetrania. Pokiaľ ste preč z domu, automatická jednotka nastaví najnižší prietok vzduchu, poprípade vypne kúrenie. Ak ste doma, vetranie ide na optimálnej úrovni. Pokiaľ jednotka zaregistruje zhoršenie kvality vzduchu, napríklad pri oslave, keď je v dome namiesto štyroch ľudí skupinka desiatich, automatická riadiaca jednotka pustí vetranie na maximálny výkon, kým sa kvalita vzduchu neupraví.

Riadené vetranie je potrebné nielen v rodinnom, či bytovom dome. Veľkú úlohu zohráva i v kancelárskych priestoroch a zábavno-obchodných centrách. Práve riadené vetranie je jedno z riešení, ako sa vyhnúť SBS – Syndrómu chorých budov (sick building syndrome).

mold_photo_5849


Rekuperácia

Rekuperácia je odborný názov pre spätné získavanie energie. V prípade vetrania s rekuperáciou sa spätne získava tepelná energia. Systém je jednoduchý. Z určitých miestností v objekte je odvádzaný teplý, znečistený vzduch. Ide o „použitý“ vzduch, teda je vydýchaný, obsahuje vyššie množstvo CO2, môže zapáchať, obsahuje vyššiu vlhkosť a potrebujeme dostať mimo objekt. Tento vzduch je nasávaný ventilačnou jednotkou do rekuperačného výmenníka, kde odovzdá svoju tepelnú energiu chladnému, ale čerstvému privádzanému vzduchu. Rekuperačné výmenníky sú konštruované tak, aby sa odpadový a privádzaný vzduch nemiešali, ale aby bolo teplo odovzdávané čo možno najefektívnejšie. Na trhu sú zariadenia s rôznymi typmi rekuperačných výmenníkov. Ako príklad môžeme uviesť protiprúdové alebo rotačné výmenníky. Moderné výmenníky dosahujú (laboratórnu) účinnosť až 90%. v praxi je to menej, ale i 70-percentná úspora je viac než dobrá.

Uveďme si praktický príklad. Je zima a von je -5 °C. Vo vnútri domu máte príjemných 22 °C. Povedzme, že vetraním vymeníte všetok vzduch v miestnosti. Pri bežnom vetraní vypustíte teplý vzduch von a chladný dnu. Je teda potrebné ohriať vzduch z -5 °C na 22 °C, teda o 27 °C.

Pri riadenom vetraní s rekuperáciou odovzdá teplý odpadový vzduch veľkú časť svojho tepla čerstvému vzduchu v rekuperačnom výmenníku a do miestnosti vám vchádza čerstvý vzduch s teplotou 15 °C. Vzduch v miestnosti je teda potrebné ohriať už len o 7 °C. Reálne teda dokáže ušetriť nemalé množstvo nákladov na vykurovanie.

rekuperácia_5842


Typy rekuperačných vetracích jednotiek

Moderná doba ponúka širokú škálu riešení a zákazník si vie vybrať systém, ktorý mu predajca „ ušije na mieru“. Pri Novostavbách sú najčastejším riešením centrálne rekuperačné jednotky, nakoľko sa už pri návrhu stavby počíta s umiestnením vzduchovodov. Znamená to, že v budove je jedna centrálna jednotka, z ktorej sú ťahané rozvody vzduchotechniky do všetkých miestností, kde je to žiadúce.

Alternatívou centrálnych jednotiek sú lokálne rekuperačné jednotky. Lokálne jednotky sú určené na vetranie s rekuperáciou pre jednotlivé miestnosti. Toto riešenie je výhodnejšie hlavne pri rekonštrukciách, pokiaľ nie je možné umiestniť vzduchovody, prípadne, pokiaľ je zvýšená potreba vetrania len v určitých miestnostiach.

reku_5888

Pravdou je fakt, že každá novostavba i rekonštrukcia je originál, preto je najvhodnejšie sa obrátiť na skúsenú spoločnosť, ktorá vám pomôže s návrhom i realizáciou celého systému. Minimálne pri novostavbe je pár tisíc eur za vzduchotechniku takmer zanedbateľných. Sú to ale peniaze, ktoré sa výrazne podpíšu na budúcom bývaní. Či z hľadiska kvality života, alebo z hľadiska úspor.

Máte nejaké otázky? Zodpovieme ich. Prosím, pozorne vyplňte kontaktné údaje.

Nevypĺňajte toto pole:

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.